Konec igelitek v obchodech? Kam dáme nákupy?

 

Igelitky zdarma v řetězcích byly ještě před nedávnou dobou poměrně běžnou záležitostí. Šlo sice o ty nejobyčejnější tašky, které neměly daleko k větším sáčkům, menší nákup se do nich ale poměrně dobře směstnal. Od 1. 1. 2018 jsou ve všech obchodech zpoplatněny ve snaze „šetřit“ životní prostředí. Kolik za ně zaplatíte? Jaká se nabízí náhrada za plastové tašky? A podaří se igelitové tašky z obchodů zcela vymítit?

 

Kolik za igelitku nově zaplatíme?

Ceny plastových tašek se pohybují od tří do deseti korun.

Zpoplatněny jsou všechny plastové tašky, i ty nejtenčí nabízené např. v obchodech s oblečením. Přesnou cenu novela nestanovuje, musí pouze odpovídat minimálně pořizovacím nákladům. Cenu pro zákazníky si tak určují obchodníci. Což v nedávném rozhovoru pro Radiožurnál potvrdil i mluvčí ministerstva pro životní prostředí Marek Čihák.

V rámci novely o obalech toto schválila sněmovna v návaznosti na předpisy EU s cílem zbrzdit objem plastového odpadu. Výjimku tvoří pouze bezplatné tenké igelitové sáčky, například na pečivo či jiné potravinářské výrobky.

V prodejnách typu Tesco, Kaufland, Lidl, Albert si za igelitky platíme již delší dobu. V minulosti zpoplatnění snížilo spotřebu tenkých igelitek asi o dvě třetiny, což je velmi významné.

 

V čem budeme nosit nákup?

Plastové tašky jsou postupně nahrazovány taškami z jiných materiálů. Lidl už s touto změnou začal. Jako první řetězec nabízí zákazníkům u pokladen pouze papírové tašky několika velikostí, se sisalovým uchem a poměrně velkou nosností. Zákazníci Lidlu si na papírové tašky pozvolna zvykají již od března 2017.

 

papírová taška z Lidlu na stole

Papírová taška z Lidlu – skutečně je tak ekologická?

 

Nemůžu se však zbavit dojmu, že zdůrazňovaná ekologičnost papírových tašek je pouze marketingový tah. Osobně raději vytáhnu opakovaně používanou starou igelitku, než si kupovat neskladnou papírovou tašku. Ženy je tak snadno neuloží třeba do kabelky. Takže pravděpodobně poletí ihned do koše, i když jsou poměrně propracované a bytelné, klidně použitelné opakovaně. V lepším případě skončí v kontejneru na papír, v horším v popelnici.

Kromě papírových tašek, menších i větších, jsou v Lidlu ještě k dispozici tašky z recyklovatelného materiálu a nechybí ani termotašky na chlazené výrobky.

 

Skončí igelitky i v ostatních obchodech?

Další řetězce s nimi zatím normálně počítají, od pokladen v nejbližší době nezmizí. V Globusu můžete nákup uložit do o něco ekologičtějších tašek se složením urychlujícím rozklad. Po třech letech by z nich měla zůstat jen biomasa, voda a oxid uhličitý. Dají se ale také recyklovat. Zákaznicky oblíbeným artiklem v Penny jsou jutové tašky.

Zájem o pevné velmi odolné tašky, použitelné několik měsíců i let, se všeobecně zvyšuje.  V nabídce řetězců nechybí dokonce síťovky. Je jen na zákaznících, jak moc vybočí ze svých zvyků a myslí na přírodu.

 

Do popředí se opět vrací plátěné tašky

dvě textilní plátěné tašky

Látkové tašky se vzorem (zdroj/foto: ferovamoda.cz)

 

Na běžné nákupy je určitě vhodné pořídit si třeba látkovou (plátěnou) tašku, která se postupně znovu stává velkým hitem. Proč?

 

  • je skladná (pohodlně se vejde do kapsy nebo kabelky)
  • opakovaně použitelná
  • nabízí veliké množství designových variant
  • mladší generace ocení možnost vlastního originálního potisku
  • módní doplněk, který začíná nahrazovat klasické kabelky

 

Plátěné tašky s vtipným potiskem

Textilní tašky s potiskem (autor/foto: ministerstvo životního prostředí)

 

dvě plátěné tašky s proužkama

Plátěné tášky (zdroj/foto: beemy.cz)

 

 

 

V jaké tašce nosíte nákup vy? Napište vaši zkušenost do diskuze níže.

Diskuze a zkušenosti : Konec igelitek v obchodech? Kam dáme nákupy?

  1. Odpovědět
    xyz says: 11/03/2019 at 5:32

    Normální igelitkovej fašismus. Nakonec jim nestačilo ty tašky zpoplatnit, protože věděli, že vydrží víc než papír a dají se použít vícekrát. Papír nic nevydrží a v dešti je to úplná šílenost. Chtěli mít víc a teď nebudou mít nic. S Albertem jsem skončil, i když to tam mám nejblíž. Tohle už podporovat nebudu.

Přidej komentář

Váš email nebude nikde zveřejněn, ani nebude zneužit. Povinná pole jsou označena *