Plýtváte potravinami? Nevyhazujte je zbytečně!

 

Plýtvání potravinami je žhavě diskutovaná otázka. Ročně připadá na jednoho obyvatele naší země asi 150 kilogramů vyhozeného jídla! Odhaduje se, že se nakoupených potravin celosvětově vyhazuje třetina. Vliv to má nejen na naši peněženku, ale i na životní prostředí.

Nejvíce přeceňujeme nákup ovoce a zeleniny, týká se to ale i dalších potravin. Na vině je především nadbytečné nakupování, neumíme odhadnout naši spotřebu a dobře zkombinovat suroviny tak, abychom vše využili.

Další příčinou je ale záležitost, která mnohé z nás překvapí. Jde o neznalost významu označení trvanlivosti na potravinách. Ano, „spotřebujte do“ (doba spotřeby) a „minimální trvanlivost do“ dělají potíže spoustě z nás a chybně si tyto údaje vykládáme. A to je zbytečná škoda. Jak to tedy je?

 

ukázka minimální trvanlivosti a doby spotřeby na obalu potravin

Doba spotřeby a minimální trvanlivost na obalech potravin

 

Co je minimální trvanlivost

Ve vašem odpadkovém koši možná zbytečně končí jídlo, které je naprosto nezávadné a vhodné ke konzumaci. Týká se to především trvanlivých potravin i nápojů. Na těch najdeme označení „Minimální trvanlivost do“. I po tomto datu, samozřejmě v rozumném časovém horizontu, je možno jídlo zkonzumovat a využít v kuchyni. Pokud jsme jej skladovali správně, nic mu pravděpodobně nebude.

Označením „minimální trvanlivost do“ výrobce garantuje nezávadnost potraviny do tohoto data. Jakmile „odbije“ toto datum a hodina, potravina se automaticky nezkazí a nestane nepoživatelnou. Toto datum se uvádí výrobci na všech potravinách kromě těch rychle zkazitelných. U většiny trvanlivých potravin najdeme měsíc a rok spotřeby. Někdy se uvádí i podmínky vhodné pro uchování do tohoto data. U trvanlivosti nad 18 měsíců stačí uvést rok spotřeby, například u konzerv.

 

Co je doba spotřeby

Slovy „spotřebujte do“ označují výrobci datum použitelnosti (dobu spotřeby) u potravin s krátkou trvanlivostí. Typicky se to týká mléčných výrobků, baleného pečiva, ryb, chlazené drůbeže a dalších. Za tímto označením najdeme buďto rovnou datum spotřeby, nebo odkaz na to, kde na obalu je uveden. Musí být v pořadí den, měsíc a rok. Chybět nesmí ani podrobnosti o správném uchování potraviny (v chladu, suchu…).

 

Kdy označení data není nutné

Některé potraviny nemusí být označeny ani jedním způsobem, jedná se o ovoce a zeleninu, houby, lihoviny s alkoholem nad 10 %, žvýkačky, ocet, některé pekařské výrobky…

Pokud obchod prodává potraviny s prošlou minimální trvanlivostí, je to možné, nicméně je potřeba aby byly umístěny odděleně od ostatních a zřetelně označeny. Samozřejmostí je jejich zdravotní nezávadnost. Naproti tomu potraviny s prošlou dobou spotřeby se považují za zdravotně závadné a  nesmí se v žádném případě uvádět do oběhu!

 

ANKETA:

Taky doma plýtváte potravinami? Napište do diskuze níže, kolik peněz za vyhozené potraviny skončí u vás doma v koši.

 

 

 

Sdílejte a pomozte tak rozšiřovat komunitu mazaně nakupujicích lidí >>Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email to someone
email

Diskuze a zkušenosti : Plýtváte potravinami? Nevyhazujte je zbytečně!

  1. Odpovědět
    Marian says: 22/05/2018 at 19:18

    Zhaníme prosím mrkev,borůvky,kiwi máme spoustu na výměnu.A kdyby měl ještě někdo boxík tak super.

    Díky

Přidej komentář

Váš email nebude nikde zveřejněn, ani nebude zneužit. Povinná pole jsou označena *